Tidselslåning på Lilleø - Mandag den 28. juni kl. 19.00

Til alle i Jagtforeningen,

Mandag den 28. juni kl. 19.00 mødes vi i Langløbet 6B for at bekæmpe tidsler og brændenælder på Lilleø, nu da ynglesæsonen er ved at være slut. Situationen er fortsat alvorlig på øen, da tidsler og brændenælder skyder op alle vegne. Vi slår tidslerne og brændenælderne med le eller buskrydder eller stikker tidslerne med foreningens spader.

Medbring kraftige handsker, og hvis du har en buskrydder, så tag den med.

Vi genoptager den gamle tradition med at servere pølser og kolde drikke, når vi har afsluttet arbejdet.

Det er vigtigt, at mange møder op, så vi kan redde naturen på øen. Opfordringen til at deltage gælder alle foreningens medlemmer – ikke mindst bestyrelsen, suppleanterne og de aktive jægere.

Hans Aare
Formand